Bylinkář II

30. října 2018 v 10:52 |  Zdraví ze zahrádky
A jedeme dál...

Bylinky jsou všemocné. Dokážou si poradit s počínajícím zánětem, ulevit od bolesti, uklidnit, nebo naopak povzbudit, dokážou zesílit nebo zeslabit menstruaci, podpořit plodnost,... V dnešním díle Bylinkáře se podíváme na další z nich.


Astma - to je nepříjemné onemocnění dýchacích cest neboli zúžení průdušek. Výsledkem je ztížené dýchání, konkrétně výdech, provázený sýpáním a typciky štěkavým kašlem. Astma může mít alergickou nebo bronchiálí příčinu a oba typy mají svůj silný kořen také v psychice. Dlouhodobé psychické vyčerpání, neschopnost se prosadit, pocity tísně a méněcennosti vedou k rozvoji nebo zhoršení stavu astmatu. Kromě cílené detoxikace, která by měla být vždy zaměřena nejen na plicní okruh, detoxikaci střev, příslušných částí mozku a emocionální detoxikaci, můžete astmatické záchvaty tišit a eliminovat bylinkami.
  • Jako výtečný pomocník se ukazuje anýz, jablečník, lipový květ, plicník lékařský a kopřiva dvoudomá, z nichž si můžete připravit voňavý čaj (250 ml vroucí vody zalijeme 1 vrhovatou lžíčku bylin - konkrétní byliny nebo směsi, necháme 15 minut louhovat a pijeme 3x denně).
  • Trénujte kapacitu plic! Vhodným cvičením je nafukování balónků nebo plavání.

Suchý, dráždivý kašel - má mnoho příčin. Jeho původ může být virový, bakteriální, viníkem mohou být plíce, ale také srdce nebo psychika. Vždy je třeba důvod najít a zaměřit se na něj. Se suchým a držádivým kašlem se ve své poradně setkal každý terapeut C.I.C.metody a každý vám také řekne, že odstranit jeho příčinu trvá a lépe než univerzální detoxikační kúry jistě zafunguje kúra sestavená na míru konkrétnímu problému a člověku.

  • Chybu neuděláte popíjením mateřídouškového a lipového čaje. Tyto bylinky harmonizují sliznice dýchacích cest a tlumí dráždivý kašel, dokonce i ten noční.
  • Se suchým kašlem efektivně bojuje divizna - nedoporučuje se však její dlouhodobé užívání.
  • Před spaním si zvykněte popíjet meduňkový čaj s příměsí kozlíku lékařského nebo chmele. Utiší mysl, zklidní nervy, tudíž i kašel vyvolaný předrážděnou psychikou.


Hojení ran, kůže - nyní nechejme stranou ekzém, tomu se budeme věnovat samostatně. Kůže je obrovský orgán, který čsástečně pojímá vše, co s ním přijde do kontaktu (kosmetika, oblečení, prací prostředky,...). I proto bývá často podrážděná. A velice často zraněná. Záděry, drobné popáleniny, přesušená místa, drobné řezné rány, zkrátka úrazy, které jsou takřka na denním pořádku. Bylinkami můžeme regeneraci kůže značně podpořit. A kterými konkérntě?

  • Volbou číslo jedna je jednoznačně aloe vera a heřmánek. Tyto dvě roslinky jsou přímo zázračné. Dokáží hojit rány, pleť hloubkově regenerovat, předcházet jejímu vysoušení, udělají dobrou práci coby korektory jizev, bojují proti přesušení. Navíc je snese i ta nejcitlivější pokožka.
  • K obkladům se hodí rozrazil nebo oblíbená šalvěj. Všechny tyto bylinky mají antiseptické účinky, pokožku desinfikují a zabraňují rozvoji zánětu.
  • Lokálně je možné použít 100% levandulový nebo meduňkový olej, který krásně zklidní drobné povrchové ranky nebo záděry.

Také většina těchto bylin (stejně jako bylin z prvního dílu) je součástí přípravků Joalis. Nahlédněte do e-shopu na www.joalis.cz a přesvědčte se sami!

Obrázek: www.shutterstock.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama