Čínský pentagram v kostce

15. dubna 2018 v 10:00 |  O detoxikaci
Tradiční čínská medicína má hluboké kořeny. Daly by se o ní napsat - a také se neustále píší - stohy knih a nikdy v nich nebude zachyceno všechno její moudro a velikost. Její studium přináší celou řadu zajímavých postřehů, mouder a návodů, jak svůj organismus udržovat v rovnováze a cítit se fit.

Také C.I.C. metoda z velké části vychází právě ze základů TČM (Tradiční čínská medicína). Blízká je jí například myšlenka tzv. ČÍNSKÉHO PENTAGRAMU. Co nám říká?

  • Že lidský organismus se skládá z pěti hlavních tzv. "mateřských" orgánů: SRDCE, JATER, SLEZINY, PLIC, LEDVIN, samostatnou kapitolu pak tvoří MOZEK.
  • Zbylé orgány patří pod vliv některého z výše uvedených hlavních neboli mateřských orgánů. Každý mateřský orgán má pak svůj párový, "dceřiný" orgán. Tak například játra mají za parťáka žlučník a pod jejich nadvládu patří také nadledvinky nebo nervový systém.
  • Mezi orgány jednotlivých okruhů panuje velice úzký vztah a těsné vazby.

PENTAGRAM A PŘÍRODA

Čínský pentagram se však netýká pouze lidí, ale všeho živého. TČM jasně říká, že jsme pouze součástí přírody, obrovského celku, z nichž všechny části a složky jsou stejně důležité. Proto pentagram popisuje také děje, odehrávající se v přírodě.

  • Čínský pentagram otevírá JARO. Období, kdy je nejsilnější element DŘEVA a největší energií disponuje orgánový okru JATER. Toto období se zároveň pojí s poruchami trávení, migrénami, bolestmi hlavy a psychickými poruchami a alergiemi.
  • Na dalším vrcholu pentagramu najdeme ČASNÉ LÉTO spolu s elementem OHNĚ a orgánovým okruhem SRDCE. Proto právě lidé, kteří mají problémy se srdcem, je budou v tuto dobu vnímat nejčastěji (po stránce fyzické i emocionální).
  • Následuje POZDNÍ LÉTO s elementem ZEMĚ a dominantním orgánovým okruhem SLEZINY. Je to období sklizně a zrání, spolu s ovocem a zeleninou mohou ale dozrávat i specifické zdravotní potíže: žaludeční vředy, neurózy, nejrůznější záněty.
  • Melancholický PODZIM zaujímá čtvrtou pozici. Jeho elementem je KOV a dominantním okruhem ten PLICNÍ. Příroda stále vydává své plody a dary, vše se sklízí, zavařuje a připravuje na zimu. Je to tradičně období nachlazení, chřipek, respiračních potíží, zhrošuje se bronchiální astma i deprese.
  • Pentagram završuje ZIMA s elementem VODY a orgánovým okruhem LEDVIN. Nastává ideální doba pro odpočinek, spánek a čekání. V tuto dobu je velice choulostivý také močový měchýř a gynekologické ústrojí.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama