... Posloucháš mě vůbec?!

16. března 2018 v 10:46 |  Ostatní
Problémy se sluchem dáváme nejčastěji do spojitosti s věkem. Čím je člověk starší, tím víc je jeho sluch opotřebený... Jenže to zdaleka není pravidlem. Potížemi se sluchem trpí i lidé velice mladí, nezřídkakdy kolem 30 let věku. Na vině mohou být nejrůznější faktory: včetně těch psychosomatických. Právě o těch je dněšní článek.

Díky uším se dostáváme do permanentního spojení s okolním světem. Celé ucho je jedinečné ústrojí a jeho práce je fascinující: Vlnění a vibrace tónů procházejí sluchovdem a rozechvívají uční bubínek. Toto chvění se šíří mezi ušními kůstkami, projde membránou až do vnitřního ucha, vyplněného tekutinou. Ta se následkem celého procesu rozvlní, jemně podráždí receptorové buňky, které prostřednictvím sluchového nervu odešlou elektrický impulz až do mozku - tam kde sídlí sluchové centrum. Geniální mozek pak jednotlivé impulzy překládá a dává jim podobu vědomého jevu. Výsledek? Slyšíme ptačí zpěv, zvuk vrtačky, šepot, rozeznáváme jednotlivé hudební nástroje, vnímáme ozvěnu,... To vše se děje nepřetržitě a s neskutečnou rychlostí.

Zvuk nás provází dnem i nocí a rozpoutává v nás celou řadu emocí. Někteří z nás milují preferují ticho - zvláště jedinci trpící sluchovou přecitlivělostí. V takovém případě bývá hluk trvalým spouštěčem stresu, před nímž se dá jen těžko schovat. Potom jsou tu naopak lidé, kteří ticho nenávidí a hluk si dávkuje prakticky jako drogu - ticho v nich může vyvolávat úzkost a pocity samoty. Někteří jedinci by si rádi občas dopřáli trochu ticha, ale cosi v jejich těle zapříčinilo, že slyší zvuky kdesi uvnitř hlavy, ačkoli okolo vládne ticho přímo hrobové - tato svízelná porucha se nazývá tinitus a dokáže člověka skutečně vyřadit z běžného života...

Psychicky na dně

Zvonění, hučení a šumění v uších, citlivost na zvuky, tlak v uších a divné tepání - na tyto potíže si nejčastěji stěžují lidé, trpící depresí nebo úzkostí. K psychosomaticky podmíněným poruchám sluchu patří také:

  • závratě
  • nedoslýchavost, nebo naopak přecitlivělost na zvuky
  • tinitus
  • zhoršení, ba dokonce přechodná ztráta sluchu

Tinitus: když nám zvoní v hlavě

Tímto stavem chápeme nejrůznější zvuky v uších bez vnějšího podnětu. Pískání, praskot, hučení, syčení nebo pípání v uších se může objevit v jednom, ale i v obou uších, případně jej postižený vnímá až kdesi v hlavě. Nejmučivější pro všechny osoby, trpící tinitem, je fakt, že před dotěrnými zvuky nemohou utéct. Nelze se schovat. Právě vědomí, že jsou těmto pazvukům vydáni napospas, bývá pro nemocné daleko více stresující než tinitus samotný.

Uvádí se, že tinitem trpí na 4 % populace, avšak oficiálně bude číslo jistě daleko vyšší. Ne každý se rozhodne tinitus řešit s odborníky a ne každý jej má v takové fázi, aby jej vůbec napadlo se jím zabývat. Prokazatelně jej zhoršuje poslouchání hudby ve sluchátkách a častý pobyt v hlučném prostředí (festivaly, diskotéky).

  • Tinitus může probíhat akutně (v takovém případě mohou k úlevě výrazně pomoci masáže krční páteře a doplňky stravy určené k lepšímu prokrvování) nebo chornicky. Ve druhém případě už běžné terapie nepomáhají a je nutné zaměřit se především na řešení psychosociálních aspektů: postižené trápí nespavost, podržáděnost, napětí, ztráta sebeovládání, soustředění, přetížení a časem se může dostavit i vědomá sociální izolace.
  • Za povšimnutí stojí také fakt, že až na 80 % lidí postižených tinitem má zároveň blokace v oblasti čelisti, hlavy a krční páteře, a to nezřídka kdy i celou řadu let! Tyto blokády mohou tinitus výrazně zhoršovat. Vhodné je zaměřit se na celkovou relaxaci a vědomé uvolňování svalů celého těla.

Hyperakusis

"Proboha, ticho," zní nejčastěji z úst člověka, který trpí zvýšenou citlivostí na hluk. I nepatrné zvukové signály vnímá jako rušivé a nepříjemné. To, co ostatní téměř nepostřehnou, mu doslova trhá uši. Mnohdy se tak děje lidem nuceným žít v panelových domech, ale také neurotikům a lidem pociťujícím neustálou zlost a agresi.

Nedoslýchavost

Je opakem předchozího problému a velice často si na ni zadělávají mladí lidé neustálým posloucháním hlasité hudby z reproduktorů nebo ze sluchátek. Blíže k ní mají lidé s nízkým sebevědomím, lidé neklidní a nejistí. Tento problém jejich sociální problémy ještě více umocní.

Co nechceme slyšet?

Pokud lékařská vyšetření vyloučí funkční poruchu, je dobré zamyslet se nad tím, v jakých chvílích si dáváme na uši klapky. Je třeba být k sobě upřímný, a i přes nepříjemnosti a bolest, kterou vyvolání starých konflitků nebo křivd způsobí, je všechny rozkrýt a analyzovat. K tomu může posloužit například deníček, ale i porady s terapeutem, který má dostatečný nadhled.

  • Častým spouštěčem ušních problémů, ale také důvodem zhoršení již stávajících problémů jsou: bezmoc, nízké sebevědomí, úzkost, deprese, přetíženost (například v práci) a nedostatečná ventilace pocitů.
  • Potíže se sluchem však vedou k dalšímu prohlubování emočního napětí a stresu.
Je více než dobré, aby byl postižený o svých problémech co nejvíce informován. Aby věděl, proč se tak děje, v jakých situaích se dá předpokládat zhoršení, které metody naopak povedou ke zlepšení,... Dotyčný nesmí ztrácet naději.

Relaxační techniky jsou velice účinné, ale je třeba se obrnit trpělivostí. Ze začátku se může dostavit pravý opak: dotyčný se na svůj problém v rámci relaxace začne soustředit ještě více a může dočasně dojít i ke zhoršení. Důležité je vytrvat: jakmile vystoupá na tuto pomyslnou problematickou horu, bude následovat toužebně očekávané uvolnění.

Velice vhodnou technikou je "omámení smyslů", tedy odvrácení pozornosti. Tyto techniky, mezi nimi např. Gestalt terapie, dokáží odpoutat pozornost od problému a přestat jím žít.

Pomocnou ruku dokáže podat také cílená detoxikace, vedená zkušeným terapeutem. Ten by měl vyslechnout svého klienta, dozvědět se o jeho potížích, na základě vyprávění a dotazování si je dát do spojitosti s emocemi a měřením na přístroji Salvia pak pečlivě vyhledat všechna toxická ložiska a blokády, které mohou s problémem souviset. Detoxikační kúra by pak měla spočívat nejen v užívání přípravků, jejichž úkolem je nabourání, rozbití a vyloučení toxických ložisek z organismu, ale také v sebekázni a duchovním rozvoji. V rámci detoxikace se mohou objevit detoxikační projevy, mezi nimi i dočasné zhoršení problému - je třeba, aby na něj byl dotyčný připravený a nebál se ho, naopak jej vítal: jedná se totiž o jeden z mnoha signálů, že tělo začíná na detoxikaci reagovat!

Více o terapeutech a poradnách najdete na www.joalis.cz

Zdroj obrázků: www.pixabay.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama