Když se vzteky mlží zrak

28. února 2018 v 15:36 |  Ostatní
Oko - okno do duše. Někdo má zrak jako ostříž, jiný si nevidí na špičku nosu, někdo rád nosí na očích klapky, někomu se rádo před očima zatmí,… Oči jsou fascinující orgán, o který je třeba pečovat. A který je velice náchylný na stres...

Dalo by se říci, že oči a mozek - to jedno jest. Vždyť také zrakový nerv a sítnice jsou z vývojového hlediska v podstatě částmi mozku, umístěnými do oka. Díky zraku vidíme, vnímáme a cítíme, protože právě zrakové vjemy rozpoutávají v našem mozku smršť pocitových reakcí. Nad dojemnou scenérií pláčeme, veselá scénka nás rozesměje, ... Oči neustále kmitají, a to dokonce i pod zavřenými víčky. Hýbe jimi mozek, který neúnavně reaguje na podněty a prožitky, které zrovna v podvědomí zpracováváme.

Strašák jménem kancelář

Až 40 % lidí, kteří den co den pracují s počítačem, vykazuje některou poruchu zraku. Trápí je zejména přesušená sliznice (syndrom suchého oka), ale také zvýšená vizuální činnost, daleko nebo krátkozrakost. Je to logické, jelikož při této činnosti je oční čočka neustále nucena zaostřovat na blízko, což je opravdu obrovský výkon. V každodenním životě si poškozujeme zrak neskutečnou spoustou činností, které se staly natolik běžné, že jim už nevěnujeme větší pozornost: řízení, práce na počítači, sledování televize, ... Tyto potíže jsou organického původu. Jsou tu však také neorganické poruchy: a právě za většinou z nich stojí nevypočitatelný stres...

Oční komunikace

V očích se úžasně zrcadlí lidské emoce. Jakmile se cítíme být emočně rozrušení nebo nás přepadne úzkost, začne okamžitě reagovat sympatická nervová soustava. Ta ve snaze propustit více světla způsobí, že se nám nepřirozeně rozšíří zřítelnice - spolu s nimi se rozšiřuje zorné pole a my se stáváme citlivějšími na světlo. Lépe také vnímáme blízké a potenciálně nebezpečné objekty. Naproti tomu když se oční čočky - opět vlivem sympatické nervové soustavy - zploští, výsledkem je horší viditelnost na blízko a vytříbenější vidění na dálku. Jedná se o další obrannou reakci organismu: dobrá viditelnost na dálku může v nebezpečné situaci znamenat vyšší šanci na přežití.

Oči a psychika

Psychosomaticky podmíněných problémů s očima je daleko víc, než si dokážeme představit. Oční problémy a vady se často vyskytují u lidí depresivních a zlostných. Nejčastěji si stěžují na:
  • krátkozrakost, záněty v očích, zvýšenou citlivost na světlo, špatné vidění bez objektivních příčin i dvojité vidění.
Zjednodušeně řečeno: co nám sedne na duši, dříve či později se odrazí v očích. Pro tyto poruchy je typické, že se objevují (případně zhoršují) náhle a jdou ruku v ruce s aktuálně prožívanými psychickými problémy. S mnohými z nich jsme se za ty měsíce, ba dokonce léta tak sžili, že už je ani nedokážeme vnímat. Přijali jsme je za své, a proto se nám zdá tak nepravděpodobné, že by právě stres mohl být příčinou očních vad.

Před čím zavíráme oči?

Nejčastěji se potíže s očima rozjedou ve chvílích, kdy něco nechceme vidět. Zavíráme oči před problémy, krizovými situacemi, které se bojíme řešit a jimž se zdráháme postavit čelem. Velkou neplechu způsobuje i závist: sžíravý pocit, který nás nutí si dotyčnou osobu či situaci změřit závistivým pohledem, pěkně s přimhouřenýma očima, a cítit přitom palčivou zlost.

Věděli jste, že...

... stres mimo jiné způsobuje i zvýšení nitroočního tlaku a svalové napětí? Potíže a poruchy prokrvování očí a různá nezánětlivá onemocnění sítnice mohou být podmíněny právě dlouhodobým stresem.


Jak z toho ven?


  • Neexistuje univerzální relaxační technika, která by nás zbavila všech očních psychosomatických potíží. Vždy je nutné vycházet z konkrétního případu a pozornost zaměřit také na infekční ložiska v mozku a jaterním okruhu, která velice často potíže ještě více zhoršují.

  • Jako velice užitečné se ukazují zraková cvičení, která slouží k uvolnění svalstva uvnitř oka (tzv. řasnatý sval). Takových návodů najdeme na internetu celou řadu. Vyžadují však píli a pravidelnost! Ideální je oční cvičení, případně třeba v rámci obličejové jógy, trénovat co nejčastěji.

V neposlední řadě je více než nutné odhalit, zpracovat a opustit všechny vnitřní konflikty, které nás sužují. Je to skutečně běh na dlouhou trať, ale vyplatí se vystartovat. Na konci závodu nás čeká jasnější pohled a vyrovnaná, klidná mysl.

Ilustrační foto: www.pixabay.com
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama