Na imunitu pěkně zostra!

16. ledna 2018 v 9:58 |  Zdraví ze zahrádky
Čím v zimě podpořit imunitní systém? Poctivým, štiplavým křenem!

Jestli se o něčem v rámci svého zdraví můžeme zmínit jako o "svatém grálu", pak je to určitě imunita. Bez ní bychom zkrátka nepřežili, proto je nezbytné o ni náležitě pečovat. Kromě průběžné a cílené detoxikace bychom neměli zapomínat ani na doplňování vitaminů a minerálů - ty z řady Joalis v sobě mají ukrytý unikátní klíč, který zajistí jejich perfektní vstřebání a posílí jejich blahodárný dopad na organismus.

Kromě toho bychom se měli soustředit i na složení svého jídelníčku. Ten by měl být bohatý, pestrý a vyvážený, okořeněný o přírodní poklady, které posílí náš imunitní systém. Jedním z nich je například křen. Tento malý zázrak stojí oproti ostatním imunostimulantům poněkud v pozadí. Neprávem.

Pravý selský křen pochází z Ruska a své čestné místo si vydobyl i u nás. Jeho kořen můžeme sklízet průběžně během celého roku, ideálně však na podzim. V temném chladném sklepě, ideálně ještě zasypaný vrstvou písku, vydrží opravdu dlouho a zachová si všechny zdraví prospěšné látky.

A jaké jsou jeho blahodárné účinky?

  • má posilující účinek na celý imunitní systém,
  • obsahuje vitaminy A, B, C, E,
  • důležité je zmínit také hořčík, železo a draslík,
  • jedná se o silné přírodní antibiotikum!
Křen si dokáže poradit s celou škálou problémů. Málokdo ví, že velice důkladně desinfikuje a čistí krev, která je základním předpokladem pro správné fungování těla. Pořádně zatočí se specifickými a nežádoucími bakteriemi, které mohou napadat trávicí systém, a v neposlední řadě eliminuje již vzniklé infekce a jejich důsledky.

K obkladům i vymýtání ďábla

V dávných dobách využívali síly křenů k magickým rituálům. Jedním z nich byl i akt vymýtání ďábla, při němž se do kadidla přidával čerstvý křen. Naše babičky zase s oblibou využívaly křenové listy k výrobě tzv. "křenové placky", kterou přikládaly sobě i svým blízkým na bolavé klouby - z námahy, nemoci i při zánětu.

Všemocný křen

Když říkáme "všemocný", myslíme to vážně! Špetka čerstvého nastrouhaného křenu kromě výše zmíněného:

  • snižuje krevní tlak,
  • tlumí trávicí potíže včetně křečí a plynatosti,
  • podporuje chuť k jídlu, činnost jater a cirkulaci krve,
  • rozpouští hleny,
  • uvolňuje menstruační křečovité bolesti
Tak jako u všeho i v případě konzumace křenu platí zlaté pravidlo: VŠEHO S MÍROU. Čerstvý křen je velice ostrý a i malá špetka jej dokáže víc, než si vůbec dokážeme představit. S jeho konzumací to nikdy nepřeháníme - ve vysokých dávkách by nám křen mohl nepěkně podráždit trávicí systém. Pozor by si proto měly dávat zejména osoby, které už nějaký problém s trávením mají (vředy, močové nebo ledvinové kaménky,...).


Tradiční křenová placka - obklad

Tento zázrak přikládáme na bolavé klouby, ztuhlé svaly i na hruď při potížích s průduškami. Postup je jednoduchý. Nastrouhejte dvě syrové brambory (najemno) a přidejte k nim tři lžíce strouhaného křenu. Vzniklou směs přendejte do plátýnka nebo pevného kapesníku a přikládejte na postižené místo, které jste předtím natřeli sádlem nebo vazelínou (aby se kůže pod vlivem křenu nepodráždila). Přiládejte maximálně po dobu 15 minut.

Medová kašička

5 polévkových lžic strouhaného křenu smícháme se stejným množstvím medu, přendáme do malé skleničky a dobře uzavřeme. Po několika dnech křen přestane štípat a my můžeme začít s užíváním. Kašička slouží jako prevence respiračních potíží a báječně čistí dýchací cesty. Jako součást prevence užíváme 1 lžičku denně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama