Rýmovník: zdraví v květináči

3. listopadu 2017 v 11:36 |  Zdraví ze zahrádky

Nenápadná rostlinka, která zdobí zahrady i nejednu domácnost, v sobě skrývá obrovskou moc. Je nenáročná na pěstování a roste jako z vody. Bylo by však škoda mít ji jen tak v květináči a občas jí věnovat nevzrušený pohled. Rýmovník totiž dokáže s naším zdravím divy.
Rýmovník (lat. Plectranthus argentatus) neboli mexický eukalyptus, kubánské oregano nebo moud (všechna tyto lidová jména získal napříč celým světem) je velice nenáročný na pěstování. Lze jej také velice snadno mnohžit - stačí utrhnout jeden list nebo odstřihnout kousek rostlinky od špičky a namočit ji do vody. Za pár dnů rostlinka (nebo list) pustí kořeny a přichází čas jej umístit do květináče s hlínou. Rýmovník roste přímo závratnou rychlostí zejména v letních měsících, pokud jej ale během zimy máte na světlém a teplém místě, bude růst jako zběsilý po celý rok.

4 způsoby jeho využití

Jeho využití je široké: můžete jej promnout v prstech a čichat, můžete jej konzumovat, můžete se jím mazat. A to v nejrůznějších situacích, z nichž nejznámnější jsou tyto:

  • Leze na vás rýma - v takovém případě se vyplatí co nejčasěji k rýmovníku čichat. Odlomte zelený list, promněte jej v mezi prsty a zhluboka dýchejte nosem. Funguje lépe než ledajaké nosní kapky!
  • Škrabe vás v krku - v tom případě odlomte další lístek, rozlomte jej a zalijte vroucí vodou a ještě teplý po doušcích upíjejte. Dýchací cesty se krásně uvolní.
  • Chcete osvěžit domov - položte pár nalomených lístků rýmovníku jen tak na radiátor, a to do každé místnosti. Aroma, které se z rýmovníku uvolňuje, odpuzuje nejrůznější hmyz a tlumí nepříjemné projevy spojené s nachlazením.
  • Máte kožní trable - drobné popáleniny, namoženiny a povrchová drobná kožní poranění rýmovník hojí podobně jako aloe vera. Stačí list rozlomit a přiložit jej na bolavé místo, případně jím místo lehce potřít.

Rýmovník na talíři

Někteří lidé nedají na rýmovník dopustit ani v kuchyni a přidávají jej do salátů i polévek. My si ale ukážeme, jak jej využít co nejlépe a připravíme si společně: mast a sirup.

Mast z rýmovníku

  • 20 listů rýjmovníku + 200 g tuku (případně kokosového oleje nebo bambuckého másla)
Do rozehřátého (horkého) tuku přidáme čerstvě utržené listy rýmovníku a necháme zrhuba 2 hodiny louhovat (teplotu během louhování udržujeme stabilní, tak, aby byl tuk stále teplý). Občas promícháme. Po 2 hodinách odstavíme z plotny a necháme vychladnout - ztuhnout. Uložíme do lednice a po 24 hodinách celý postup ještě jednou opakujeme. Až bude směs mírně vychladlá, přecedíme ji do čisté nádoby a uchováváme v lednici.

Mast lze použít na drobná poranění, ale také například jako mast na hruď při dýchacích potížích.

Rýmovníkový sirup

  • lze jej připravit dvěma způsoby: zatepla a zastudena. My jsme se rozhodli pro volbu zastudena. Postup je sice zdlouhavější, ale rostlina si zachová všechny zdraví prospěšné látky.
  • 50 listů rýmovníku, cukr nebo med, citrony (s kůrou bez chemického postřiku) podle chuti
Citrony nakrájíme na kolečka, listy překrojíme na polovinu. Do velké uzavíratelné skelnice vrstvíme postupně lístky, kolečka citronu a med - toto opakujeme, dokud není sklenice plná. Uzavřeme a necháme stát na parapetu za oknem. Po několika týdnech směs pustí šťávu (kontrolujeme, zda se na povrchu netvoří plíseň). Jakmile je obsah sklenice tekutý, přecedíme jej přes plátno, zbylou směs dobře vymačkáme, přelijeme do sklenice a uchováváme v chladničce.

Sirup lze užívat po lžičkách při bolestech v krku a při kašli, lze jím také sladit čaj nebo jej používat jako klasický sirup.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama