Bakterie, viry, plísně a paraziti

11. května 2017 v 15:16 |  O detoxikaci
Mikrobiální říše
Naše země je životním prostředím nejen pro nás, rostliny, zvířata, ale také pro celou řadu mikroorganismů. Jsou pro nás a zemi velmi důležité, zároveň nám ale mohou velmi škodit. Patogenní mikroorganismy jsou dnes příčinou většiny zdravotních problémů, a proto jsou jedním z nejdůležitějších toxinů.
Můžeme je rozdělit do čtyř říší: bakterie, viry, plísně a paraziti.
Bakterie, plísně a paraziti jsou samostatné živé organismy, dokáží přežít a rozmnožovat se mimo hostitelský organismus, samostatně se rozmnožovat.
Viry představují zvláštní kapitolu.

Viry
Nejsou považovány za organismus, protože samy nerostou, nedělí se, nemají matabolismus. Přesto je řadíme mezi mikroorganismy. Důvod je prostý. S živými organismy je spojuje genetický kód pro replikaci (DNA, RNA) a také fakt, že jsou schopny vyvolávat onemocnění, spouštět imunitní reakci a šířit se populací. Virová částice (virion) je zabalená nukleová kyselina do bílkovinových obalů obsahující různé množství genů. Je to zabalená informace napsaná stejným jazykem genetické informace organismů, což je soubor pravidel, podle kterých organismus vzniká, pracuje a je řízen. Když se virus dostane do buňky, ovládne ji svými informacemi, změní její činnost a často ji donutí k vytváření nových kopií virů. Viry poškozují organismus na té nejzákladnější, informační úrovni, a proto stojí za širokovu škálou zdravotních problémů.


Bakterie
Jde o různorodou a širokou skupinu jednobuněčných organismů s prokaryotickým vývojově nejstarším typem buňky. Často mají bakteriální stěnu, odolnou strukturu z bílkovin, která je ochraňuje a dává jim specifické vlastnosti. Podle typu stěny se bakterie dělí do skupin (grampozitivní, gramnegativní apod.). Také nabývají různých tvarů jako kulovité koky, tyčinkovité bacily nebo šroubovicové spirochety. Často produkují celou řadu toxinů, které organismus poškozují, rozdělují se podle typů buněk, na které působí jako např. neurotoxiny, enterotoxiny. Mikrobiální toxiny můžeme přijmout i například zkaženou potravou. V těle máme přibližně 10x více bakterií naž našich buněk, jsou pro nás velmi důležité - pomáhají trávit potravu, vyrání určité vitamíny, ochraňují kůži. Je důležité, aby imunita dokázala vytvořit rovnováhu mezi prospěšnými a eliminovala nebezpečné.


Eukaryotičtí paraziti
Tato říše je velmi často nesprávně pojmenována názvem parazit. Pojem parazit není názvem konkrétní skupiny organismů, ale ukazuje na určitý způsob života. Paraziticky se k člověku chovají nejen sami eukaryotičtí parazité, ale i všichni původci infekčních nemocí - viry, bakterie i plísně. V souvislosti s lidským zdravím je tento pojem používán pro skupinu živočichů, jejichž tělo je tvořeno jednou nebo více eukaryotickými buňkami. Tyto buňky jsou vývojově dokonalejší než prokaryotní buňky (bakterie), protože produkují energii v mitochondriích a mají jí tak k dispozici větší množství. Můžeme rozlišit jednobuněčné eukaryotické organismy - prvoky, nebo vícebuněčné eukaryotické organismy, kam patří kromě všech zvířat i člověk.


Plísně
Jsou nedílnou součástí života, slouží k rozkladu hmoty zpět na základní složky a jejich návratu do koloběhu látek. Plísněmi jsou nazývány mikroskopické vláknité houby, které pokrývají povrch, na němž rostou jemným, bílým, anebo barevným podhoubím. Podobně jako bakterie nebo viry je pro člověka patologická pouze určitá skupina hub a plísní. Ty mohou způsobovat celou řadu zdravotních problémů. Počet lidí, pro které představují plísně problém, bohužel stále stoupá. Jednou z příčin je používání antibiotik a dalších léků. Příčinou je také nadměrný, dlouhodobý stres, který vede ke zvýšenému vylučování hormonu kortizonu, nebo používání kortikoidů k léčbě alergií či autoimunitních onemocnění.

zdroj: Economy Class Company, s.r.o.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama