Dědictví po lovcích mamutů

10. března 2017 v 13:11 |  O detoxikaci
Žijeme mezi monitory počítačů a televizními obrazovkami, s mobilem u ucha, v hluku aut, prachu velkoměst a spěchu 21. století. Nemůžeme tedy prožívat stejný stres jako pravěký lovec mamutů. Jenže ho prožíváme...


Díky mozkové kůře umíme analyzovat, vybírat řešení, kriticky hodnotit a posuzovat, ale máme i starý mozkový kmen, jenž měli i pravěcí lidé. Analyzátor jejich pramozku vyhodnocoval nebezpečí. Když něco ohrožovalo jeho život, spouštěly se poplachové reakce; stoupla hladina cholesterolu a krevní srážlivost, zmobilizoval se antidiuretický hormon, kortikoidy a další. Dala se do pohybu voda i elektrolyty, spustila se zvýšená produkce mastných kyselin, aktivovala se filtrace v ledvinách, změnilo se dýchání, tedy přívod kyslíku do mozku a plic, stejně jako svalové napětí a pocení, cukr a tuk se uvolňoval do krve.
Přestože by všechny procesy probíhající skrze počítač mozku měly být v rovnováze, docházelo k narušení homeostázy výše popsanými způsoby. Mozkový pramozek existoval už před 450 miliony let a sloužil jako impulz k útěku nebo útoku.

Reakce současného těla
Pramozek se svým programem reakce na stres nám zůstal. Donutí organismus ke stejnému narušení homeostázy a k dalším úkonům jako před stamilióny let. Při nebezpečí jsou aktivovány nejstarší pudy, které slouží k sebezáchově a uchování rodu. Ovšem náš boj o "přežití s dinosaury" v každodenním civilizovaném světě vyvolává tisíckrát větší reakce. Prastarý zakódovaný systém se nezměnil. Když už organismus nemůže v tomto kolotoči akce - reakce vydržet, přichází nemoc.

Jednoznačný viník
Stres je příčinou všech onemocnění. Nemáme přitom na mysli jenom obecný pojem stres. Toto slovo anglického původu znamená "stlačení, zmáčknutí" neustále napjaté, vystresované tkáně, která pak nemá sílu vrátit se do původního, uvolněného stavu. Může to být tkáň srdce, plic, ledvin, žaludku atd. Naše životospráva, vlastnosti, životní styl, emoce a další okolnosti spoluurčují, o kterou půjde nejdříve.

Přelstít mozek
Jak uvolnit stresové orgány? Snažíme se pomocí relaxace, meditace, sportu a dalších praktik udržet homeostázu v rovnováze. Jde o boj s pramozkem, jemuž chceme vnutit jiný program, jinou reakci na stres. Je to každodenní dřina a my hřešíme v životosprávě i v dodržování pravidelného pohybu či relaxace...

Joalis doporučuje
Streson

"Streson lze brát dlouhodobě a opakovaně, protože tento přípravek je vlastně antistresovým preparátem, který nepůsobí teď, v tuto chvíli na akutní stres, ale působí na "vygumování dlouhodobého stresového programu", který se během našeho života vytváří."
MUDr. Josef Jonáš

Seženete prostřednictvím e-shopu Joalis.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama